Safer Internet Day


We tend to blame technology - we don´t have time at all because we are constantly hanging on smartphones, tablets or computers connected to the Internet. But this is not a true - the internet is a good servant, but a bad master. Let´s try to make it safer to use it.

5th of February is Safer Internet Day. Take a look at the SIC CZ project, organized by CZ.NIC and National Safer Internet Center. Website provides tips on how to be more circumspect during your wander over the internet. The second source we would like to introduce to you is the already unfunctional site Enjoy your rights. On the site you could find practical tips and useful links.
Selection of contracted websites,
see the full list

Safer internet.cz : nemáte problém? Možná o něm jen nevíte...

Zdroj obsahuje zákony, pravidla, rady a návody bezpečného užívání sítě Internet s cílem eliminovat nebezpečí kyberšikany a dalších nástrah. Součástí jsou recenze programů s ohledem na jejich bezpečnost, slovník bezpečného internetu a přehled vývoje legislativy a koncepcí zvyšující bezpečnost užívání Internetu.

Publisher: Národní centrum bezpečnějšího internetu


Užij si svá práva.cz

Stránky obsahují informace o skrytých nástrahách a nebezpečí porušování lidských práv, zejména práva na ochranu soukromí v digitálním prostředí. Zmíněny jsou především sociální sítě, veřejné kamerové systémy a další oblasti

Publisher: Iuridicum Remedium
Webarchiv contains to 02/22/2019 311 TB data. The first website was harvested in 3. 9. 2001.We concluded 4283 contracts with a publishers at the moment. The last contracts are for these websites: